Soğuk algınlığının süresini kısaltmak istiyorsanız bilmeniz gerekenler…

Onsuz yaşayamayacağınız mineral: ÇİNKO

Çinko içeren besin takviyesini ne zaman almak en iyisidir?
Çinko, bağışıklık sisteminin bakteri ve virüslere karşı savaşmasına yardımcı olur
Bir besin takviyesi olarak çinko, bilim adamlarının hastaneye kaldırılan birçok koronavirüs hastasının vücutlarında çinko eksikliği olduğunu keşfettiği salgın sırasında önemini gösterdi. Çinko, bağışıklık sisteminin işleyişinde önemli rol oynar ve çinko içeren pastiller soğuk algınlığının süresini kısaltabilir.

Çinko ayrıca uzun süreli yaraları veya ülseri olan kişilerde iyileşme sürecine de yardımcı olabilir. Ancak çinkonun en büyük avantajı ve faydası soğuk algınlığının süresini kısaltabilmesidir ki bunu bilmekte fayda var çünkü yeni bir soğuk algınlığı ve grip mevsimi yaklaşıyor.
Ayrıca vücutta yeterli miktarda çinko bulunması, daha hızlı uykuya dalma ve daha iyi uyku kalitesi ile ilişkilidir.

Önerilen günlük çinko miktarı kişiden kişiye değişir, ancak çoğu yetişkin kadının 8 ila 12 miligrama, çoğu yetişkin erkeğin ise günde 11 miligram çinkoya ihtiyacı vardır.
Yiyeceklerde çinko aradığımızda onu en fazla et, balık ve istiridyede buluruz.
Ayrıca kabak çekirdeği, mercimek gibi bitki kaynaklarında da belli miktarda bulunurken, meyve ve sebzelerde fazla miktarda bulunmuyor. Çoğunlukla kahvaltıda yenen zenginleştirilmiş tahıllarda da bulunabilir.
Çinko takviyesi almadan önce bir uzmana danışmalısınız

Onsuz yaşayamayacağınız mineral:

Çinko besin takviyesi almadan önce bilmeniz gerekenler
Çoğu kişi yedikleri yiyeceklerden yeterli miktarda çinko alır ve çinko takviyesine ihtiyaç duymaz. Ancak çinko takviyeleri almak bazı insanlara, özellikle de şu gruplara fayda sağlayabilir:
çölyak hastalığı, ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi sindirim bozuklukları olan kişiler
vejetaryenler ve veganlar (bitkilerin ana protein kaynağı olduğu göz önüne alındığında)
çok fazla alkol içen kişilere (alkollü içecekler vücut tarafından emilen çinko miktarını azaltır)
Aşağıdaki belirtiler vücutta çinko eksikliğinin göstergesi olabilir:

  • tat ve koku kaybı
  • yavaş yara iyileşmesi
  • düşünme, akıl yürütme ve hafıza ile ilgili sorunlar

Bazı kişiler ayrıca soğuk algınlığı semptomlarının başlangıcından sonraki 24 saat içinde (ve daha sonra bir haftaya kadar uyanıkken her iki ila üç saatte bir) çinko pastilleri almaktan da fayda görebilir, çünkü bu, hastalığın süresini kısaltabilir.
Çinko sülfat, çinko asetat ve çinko glukonat dahil olmak üzere farklı çinko türleri vardır ancak hangi formun diğerlerinden daha iyi olduğu bilinmemektedir. Bununla birlikte, çinko asetatın özellikle soğuk algınlığı için en iyisi olduğu kanıtlanmıştır.

Çinko takviyesi almak için en iyi zaman ne zaman?
Genel olarak çinkonun alınması gereken belirli bir zaman yoktur. Aç karnına aldığınızda midenizin bulandığını fark ederseniz, yemekle birlikte alınız. Bu şekilde ek faydalar elde edebilirsiniz çünkü çinko, proteinle birlikte alındığında en iyi şekilde emilir. Bu nedenle yüksek proteinli bir kahvaltıyla birlikte çinko almak harika bir seçenek olabilir.

Ne sıklıkla çinko almalısınız?
Kişiden kişiye değişir, en iyisi bir doktora danışmak. İhtiyaçlar organizmanızın mevcut durumuna göre değişebilir. Multivitamin formunda düşük dozda çinko alırsanız, özellikle günlük diyetinizde çok miktarda çinko tüketmiyorsanız, bunu her gün almanız güvenlidir. Ancak doktor aksini önermediği sürece iki haftadan daha uzun süre yüksek dozda çinko almamanız önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x