Şatilla kampındaki Filistinlilerin anahtarları ceplerinde: “Bir gün geri döneceğiz”

İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesinin ardından zorla sürgüne gönderilen Filistinlilerin yaşadığı Şatilla kampında Aksa Tufanı Operasyonu ve Gazze’ye yönelik bombardıman yakından izleniyor. Şatilla’daki mültecilerin duygu ve düşüncelerini derleeyen Lorient le Jour sitesinde yer alan haberi Odatv çevirdi.

Haberin çevirisi şöyle:
Şatilla Filistin mülteci kampının kalbinde, yoldan geçen arabalar ve tuk-tuklardan devrimci şarkılar çınlıyor. Yüzlerce Hamas militanı, geçtiğimiz Cumartesi günü şafak vakti, benzeri görülmemiş ve benzeri görülmemiş ölçekte sürpriz bir saldırıyla, motorlu yamaç paraşütlerini kullanarak İsrail sınırlarını karadan, denizden ve havadan geçti; bu, İsrail’in 1948’deki kuruluşundan bu yana görülmemiş bir olay.
Bu operasyon, Mısır ve Suriye’nin Yom Kippur tatilinde eşzamanlı olarak İsrail’e saldırdığı ve İsrail ordusunun karşı saldırı başlatmasından önceki ilk günlerde savunma sistemindeki önemli kusurları zaten ortaya çıkardığı 1973 Arap-İsrail Savaşı’nın 50. yıldönümünün ertesi günü başlatıldı.

“GERİ DÖNECEK AZİM VE İRADEYE SAHİBİZ”
Shatila’da yaşayan 61 yaşındaki tüccar Muhammed Daoud için geçen cumartesi günkü saldırı bir kez daha “büyük bir olay; Filistinliler ile İsrailliler arasında yaklaşık 25 yıldır süren siyasi çıkmazın ardından büyük bir dönüm noktası” oldu. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) eski başkanı Yaser Arafat raflardan birine yerleştirildi.


Davud’un, Hamas savaşçılarının İsrail yerleşimlerini bombaladığını görmekten duyduğu sevinç, İsrail güçlerinin yüzlerce ölüme yol açan bir dizi misilleme saldırısı düzenlediği Gazze’de televizyon ekranının yıkıcı görüntüler yayınladığını gösterdiğinde endişeleri gölgeleniyor. Başlangıçta belirli bir kaygıyı dile getirmeden önce, “İlk gün yadsınamaz bir güç gösterisi vardı; bu, bir direniş olarak İsrail’in askeri mevzilerine saldıracak ve önemli bölgeleri ele geçirecek güç ve cesarete sahip olduğunu gösteriyor” dedi. : “Gazzelilere yönelik misillemelerden endişe duyuyorum. »
Günlük hayatın koşuşturmacası arasında (okuldan dönen çocuklar, alışveriş yapan kadınlar, mağaza raflarını dolduran erkekler…) herkes İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın bu tarihi bölümünün haberlerini yakından takip ediyor.
Muhammed Davud “bir gün Filistin’e dönmeye” kararlı. “Hiç şüphem yok, geri dönecek azim ve iradeye sahibiz. » Tüm yaşamını Filistin’in Hayfa kentinden ayrıldıktan sonra anne ve babasının sığındığı ve 1982 yılında binlerce Filistinli ve Lübnanlı sivilin hayatını kaybettiği katliama sahne olan bu kampta geçirdi. “Birbiri ardına gelen olaylar yaşıyoruz – 1975; 1978; 1982; ‘1985 – her biri inanılmaz ölçeği nedeniyle bir öncekini unutturuyor” diyor.

MÜCADELE DOLU BIR HAYAT
70 yaşındaki Majid Fiez için artık 7 Ekim 2023’ün öncesi ve sonrası var. Pazartesi öğleden sonra işe giderken bu tarihin Filistin mücadelesinde “şanlı” bir dönüm noktası olduğunu ilan ediyor. “Mücadelenin başlangıcından bu yana genç erkek ve kız çocukları İsrail askerleri tarafından gözaltına alındı. Ancak İsrail askerlerini ilk defa gençlerimiz esir aldı” diyerek onları rehin aldı.


Majid Fiez’in annesi ve babası ise 1948’de Filistin’den ayrılarak Lübnan’a doğru yola çıktıklarında, hiçbir zaman gerçekleşmeyecek hızlı bir dönüş umuduyla yola çıktılar.
1973 saldırısının Filistinliler arasında uyandırdığı umudu hatırlıyor: “Başlangıçta mutluyduk çünkü saldırı birkaç cepheden geliyordu” diyor ve ekliyor: “Fakat bunu üzücü aksilikler izledi. »
1973’ten beri Şatila’da yaşayan 62 yaşındaki Cemile Lütfi, yerel dükkanlardan birinin önünde duruyor, küçük bir fincan kahve sipariş ediyor ve haberleri izliyor. Daha sonra havuç, nar taneleri ve koçanlı mısır gibi taze atıştırmalıklar sattığı mütevazı tezgahına geri dönüyor. Hamas’ın İsrail yerleşimlerine saldırısı onun için bir gurur kaynağı. Bunu “Filistin’in kurtuluşu yolunda bir mihenk taşı” ve Filistinlilerin uzun zamandır beklenen anavatanlarına dönüşü olarak görüyor.

“ŞEHİT VERMEYE ALIŞIĞIZ”
1948’de Filistin’i terk eden bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelen kadın, evlerinin kapısını kapatıp “birkaç gün sonra” geri dönmeyi beklediklerinde iyimser olduklarını hatırlıyor. “Bu 75 yıl önceydi” dedi.
Gazze’de İsrail’in ağır misillemelerine rağmen 1982’deki Sabra ve Şatila katliamından ailesiyle birlikte kamptan kaçarak kurtulan Lütfi, moralini yüksek tutmak istiyor: “Çok sayıda şehit kaybetsek de durum böyle değil.” “Önemli bir şey değil ve bizi etkilemeyecek” dedi. “Biz buna alışığız. »

İŞGAL ALTINDAKİ EVİNİN ANAHTARLARINI TAŞIYOR
Kampın başka bir köşesinde Hadi Abed marketinde oturuyor ve oğullarının mallarla dönmesini bekliyor. Bu altmış yaşındaki adam, 16 yaşındayken Mısır üzerinden Lübnan’a geldi ve şu anda İsrail tarafından işgal edilen Hayfa’daki evinin anahtarlarını yanında taşıyordu. Kaybolan şeyin bir hatırlatıcısı olarak bu anahtarları hâlâ saklıyor. Gözleri yaşlarla dolu ve sesi titreyerek, “Filistin’e dönebilseydim, sahip olduğum her şeyi satıp bu anı terk ederdim” dedi. Hayfa’daki zeytin ağaçlarıyla çevrili evini hala hatırlıyor, ancak hala ayakta olup olmadıklarını merak ediyor. “Bütün Arap ülkeleri haindir çünkü Filistinlilere yardım etmiyorlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x