İsias Oteli davasında ara karar verildi: Tutuklu yargılanan sanıkların tutukluluğu, tutuksuz yargılanan sanıkların adli kontrol şartı devam edecek

Adıyaman’da 6 Şubat’taki depremlerde yıkılan ve 72 kişiye mezar olan İsias Otel’e ilişkin 5’i tutuklu, 11 sanığın yargılandığı dava duruşmasının 4. gününde ara karar verildi. Tutuklu sanıklardan Ahmet Bozkurt, Fatih Bozkurt, Efe Bozkurt, Erdem Yıldız ve Halil Bağcı‘nın tutukluluğunun devamına, tutuksuz yargılanan sanıkların ise tutuksuzluk halinin adli kontrol ile devamına, sanıkların mahkemeye getirilmesi talebinin reddine karar verildi.

Mahkeme heyeti ayrıca, mobese kayıtlarının istenmesine, kamu görevlilerinin dosyasının akıbetinin savcılığa sorulmasına, farklı cezaevine gönderilmemelerine yer olmadığına ve tanıklardan Mustafa Murat Ahmet Kuştepe‘nin zorla duruşmaya getirilmesine karar verdi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde Adıyaman’daki İsias Otel’de, KKTC’den voleybol turnuvası için gelen, aralarında sporcu, öğretmen, antrenör ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği üyelerinin de bulunduğu 72 kişinin hayatını kaybettiği soruşturmada 5 kişi tutuklanırken, 11 kişi hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 22 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

3 Ocak tarihinde başlayan, 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin 150 kişilik salonunda görülen davanın 4’üncü duruşması, sırasıyla sanıkların dinlenmesi ile devam etti.

Otel sahibi tutuklu sanık Ahmet Bozkurt, işini doğru bir şekilde yaptığını ileri sürdü. Depremin 7.7 değil de 7.2 şiddetinde meydana gelmesi durumunda otelin yıkılmayacağını iddia eden Bozkurt, daha önce olan depremde otelde bir çatlak dahi meydana gelmediğini ileri sürdü.

“Eğer bir tek İsias yıkılmış olsaydı, enkazın başına gider, hayatımı sonlandırırdım”

7 ameliyat olması gerektiğini söyleyen ve tahliyesini talep eden Bozkurt, DHA’nın aktardığına göre şu ifadeleri kullandı:

“Tek tip demir kullanıldı denilmesini kabul etmiyorum. 18’lik, 22’lik, 12’lik ve 8’lik demirlerim var. En ince demirlerim de 8’lik demir. Hep kum üzerinde duruldu. Bütün yapılarda, imar kanunlarına göre tavan tabyalarında aspolen kullanılıyor. Bu malzeme çok hafif, dolayısıyla herhangi bir darbede de o aşağı düştüğü zaman yaranmaya sebebiyet vermemesi için hafif bir malzemedir. Tavanlarda da kullanılır. Bizim kolonlarımız ortada, benim kolon ve kirişlerimden örnekler, numuneler alınmış.

Bugünün değerlerini bile karşılayacak düzeyde belgelerle konuşuyorum. Dolayısıyla bana ve evlatlarıma atılan suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum. Ben işimi düzgün yaptım. Eğer 7.2 şiddetinde deprem olsaydı binam yıkılmayacaktı. Binam şu anki yönetmeliklerde 7.2 şiddetine dayanacak düzeyde. Eğer deprem 7.7 yerine 7.2 şiddetinde olsaydı binam yıkılmayacaktı. Daha önce bölgede olan 7.2 şiddetinde bir depremde benim binamda sıva bile çatlamamıştı. Ben otelimde nasıl malzeme kullandığımı biliyorum. Benim mühendislerim binayı en sağlam şekilde yapmışlardır. Eğer bir tek İsias yıkılmış olsaydı, enkazın başına gider, hayatımı sonlandırırdım.”

“İftiralara değil, adalete ihtiyacımız var; tek suçlu deprem”

Kendisinin hiç kusurunun olmadığını öne süren sanık Bozkurt, sözlerine şöyle devam etti:

“Depremde 850 bin bina yıkıldı, 52 binden fazla ölü var. Benim binamda da 72 kişi öldü. Ben de kahroldum. Yaşayamıyorum. Acıyı yaşıyorum. Yaşayan bir ölüyüm. Depremin acısını ben de yaşadım. Ailemden 300 kişi hayatını kaybetti. Ben de deprem sırasında yaralandım. 73 yaşındayım. Deprem günü su yok, kalacak yer yok. Ben ilk başta buradan ayrılmam dedim ama daha sonra ailemin isteğiyle Aksaray’a gittim. Ben kaçmadım. Kaçan insan teslim olur mu? Ben ve evlatlarım kendimiz teslim olduk. Depremin şiddeti bütün dünyayı yasa boğdu.

Eğer bu şiddette bir deprem 10 sene önce olsaydı, 10 sene önce bu felaketi yaşayacaktık. Bu kaç yılın biriken enerjisiydi. Bu depremin geçtiği fay, bir tek İsias’ın altında oluşmamıştır. Tüm Adıyaman’dan geçen fayda yıkım olmuştur. Biz suçlu değiliz, bize atılan iftiraların hepsini reddediyorum. Otelimde hayatını kaybeden yavruların hepsinin acısını ben de yaşıyorum. Benim ailelere hiç sözüm yok, ne deseler haklılar ama yüce adaletimize de güveniyorum. Bizim iftiralara değil, adalete ihtiyacımız var. Bu arada ben suçlu olmadığım için pişman değilim. Ama acım çok büyük. Eğer acımı pişmanlık olarak kabul edeceklerse eyvallah. Ben suçsuzum. Tek suçlu deprem. Benim 7 tane ameliyat olmam gerekiyor. Rahatsızlıklarımdan dolayı tahliyemi talep ediyorum.”

Duruşma, 26 Nisan 2024’e ertelendi.

TIKLAYIN – İsias Oteli davası üçüncü gününde: Otelin tadilatı için 5 milyon lira para alınmış!

TIKLAYIN – İsias Oteli davası ikinci gününde: Çocuklarımız kum yığınının içine gömüldüler, havasızlıktan ölmüşler; bu kader değil cinayet!

TIKLAYIN – 72 kişinin hayatını kaybettiği İsias davasında otel sahibinin savunması: Bana da çocuklarıma da iftira atıldı

TIKLAYIN – İsias Otel davası başlıyor: Kuzey Kıbrıslı aileler “bilinçli taksir” yerine “olası kast” suçlamasıyla yargılama istiyor

TIKLAYIN – 72 kişinin hayatını kaybettiği İsias davasında otel sahibinin savunması: Bana da çocuklarıma da iftira atıldı

TIKLAYIN – İsias Otel iddianamesinin detayları ortaya çıktı: Deniz kumu kullanıldı, kaçak kat çıkıldı, yıkılabileceği öngörüldü ama olası kasttan dava açılmadı

TIKLAYIN – Yıkılan İsias otel için kritik iddia: Tutuklanan mimar ve mühendis, bina otele dönüştürülürken yapılan hesaplamalar ve inşaattan haberdar olmadıklarını savundu

TIKLAYIN – İsias Otel’in sahipleri tutukluluğa itiraz etti, siyasi saikle tutuklandıklarını öne sürdü: Aile mağdur, tutuklama hukuka aykırı

TIKLAYIN – Depremde 65 kişinin hayatını kaybettiği İsias Otel’in bilirkişi raporu ortaya çıktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x