Ethereum Satan Kurumsal Yatırımcının Hedefinde Bu Altcoin Var

Kripto para dünyasında kurumsal yatırımcıların altcoin yatırımları oldukça dikkat çekiyor. Açıkçası hamleleri yol gösterici oluyor. Diğer taraftan özellikle bir kripto para biriminden çıkışları da şaşırtıcı olabiliyor. Geçtiğimiz hafta kurumsal yatırımcının ne yaptığını odaklanıyoruz. Bu çerçevede Coinshares raporuna bakıyoruz. İşte detaylar.

Bitcoin ve altcoin projelerine önemli girişler

Geçtiğimiz dört hafta boyunca, dijital varlık yatırım ürünleri toplam 66 milyon dolara ulaşan istikrarlı girişler yaşadı. Devam eden bu girişler, Yönetim Altındaki Varlıkların (AuM) toplamını yaklaşık 33 milyar dolara çıkardı. Buna göre Eylül ayı başında kaydedilen en düşük seviyelerden bu yana %15’lik bir artışa işaret etti. Diğer taraftan girişler Ağustos ortasından bu yana görülmemiş seviyelere ulaştı. Özellikle Bitcoin ve altcoin projelerine yönelik olarak girişler dikkat çekiyor.

Bu girişler büyük olasılıkla ABD’de spot bir Bitcoin ETF’sinin potansiyel lansmanını çevreleyen beklentiyle bağlantılı. Ancak, BlackRock‘ın Haziran ayındaki duyurusunun ardından görülen yatırım artışıyla karşılaştırıldığında sönük kalıyor. O dönemde, art arda dört hafta süren girişlerin toplamı 807 milyon dolar gibi şaşırtıcı bir rakama ulaşmıştı. Bitcoin ve altcoin projelerine bu seferki girişin daha ölçülü olması dikkat çekiyor. Grayscale ve SEC mahkemesinin ilkini destekleyen kararının ardından bile yatırımcıların duruma temkinli yaklaşıyor olabileceğini gösteriyor.

Son girişler ne anlama geliyor?

Son girişlerin önemli bir kısmı, yaklaşık %84’ü, Bitcoin yatırım ürünlerine yönelik. Buna göre yılbaşından bugüne toplam 315 milyon dolarlık katkı sağladı. İlginç bir şekilde, hafta başında short odaklı Bitcoin pozisyonları için girişlerde 23 milyon dolarlık geçici bir artış oldu. Ancak, hafta sonunda bu pozisyonların önemli ölçüde azalması dikkat çekiyor. Diğer taraftan net girişlerin sadece 1,7 milyon dolar olduğu görüldü. Buna göre bu durum açığa satanlar arasında güvenin azaldığını gösteriyor.

Altcoin Ethereum yatırımcılar için bir endişe konusu olmaya devam ediyor. Buna göre 7,4 milyon dolar tutarında daha fazla çıkışa yol açtı. Ayrıca hafta boyunca çıkışlara tanık olan tek altcoin oldu. Bu durum, güçlü yatırımcı desteğinden yararlanmaya devam eden Solana ile keskin bir tezat oluşturuyor. Altcoin Solana’ya muazzam girişler devam ediyor. Kriptokoin.com olarak baktığımızda kripto para birimi geçen hafta 15,5 milyon dolarlık ek giriş gördü. Buna göre yılbaşından bugüne kadarki giriş toplamını 74 milyon dolara çıkararak toplam AuM’nin %47’sini oluşturdu. Bu girişin Solana’daki fiyat artışı öncesi gerçekleşmesi ise dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x