Dubai’de düzenlenecek iklim konferansı öncesi beforcop türkiye zirvesi gerçekleştirildi

DUBAİ’DE DÜZENLENECEK İKLİM KONFERANSI ÖNCESİ 

BEFORCOP TÜRKİYE ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

COP28’de masaya yatırılacak çevrenin korunması ve iklim değişikliği riskinin azaltılmasına yönelik çalışmalar Dubai’deki zirve öncesinde İstanbul’da düzenlenen “BeforeCOP Türkiye Zirvesi”nde, alanında uzman isimler tarafından ele alındı.

BAE’nin Ankara Büyükelçisi Saeed Thani Hareb Al Dhaheri, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, küresel iklim değişikliğinin büyüklüğü ve başta güney yarımküre olmak üzere dünyadaki topluluklar üzerindeki etkilerinin küresel bir yaklaşım benimsenmeden çözüme kavuşturulmayacağını söyledi.

Adil bir iklim eylem planının işlerlik kazandırılması için COP28 Konferansı’nda tüm görüşlerin ve aktörlerin masada olacağını belirten Büyükelçi Al Dhaheri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi’ne de değindi.

Al Dhaheri, şunları söyledi:

“Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin, çevresel çabaların geliştirilmesine şüphesiz önemli katkılarda bulunan ‘Sıfır Atık Projesi’ başta olmak üzere, bu bağlamda öncülük ettikleri girişimleri takdir ediyoruz. Öte yandan, birkaç gün önce Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin katıldıkları, burada, İstanbul’da, sürdürülebilir olan her şeyi teşvik etmek ve çevremizin tüm bileşenleriyle korunmasına katkıda bulunmak amacıyla ‘Herkes için sürdürülebilir kentsel geleceğin finansmanı’ temasıyla düzenlenen toplantıya da değinmeden geçmek istemiyorum.”

Büyükelçi Al Dhaheri, COP28’in geçmişteki zirveleri değerlendirme şansı verdiğini ve gelecek zirvelere de referans niteliği taşıdığını söyledi.

Sıfır Atık Hareketi’ni doğayı korumak adına, dünya genelinde atıkları azaltmak için atılmış çok önemli bir adım olarak nitelendiren Al Dhaheri, şu görüşleri paylaştı:

“Girişimlerinden dolayı Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz, BAE olarak bu girişime destek vermekteyiz. Bu konuya hem ulusal hem de uluslararası alanda çok büyük bir önem verilmeli, gerekli yardımlar ve dayanışmalar yapılmalı. Biz bu konuda Türkiye’yle yardımlaşmaya hazırız ki, bu da bizim stratejilerimizin bir parçası.”

“Geri dönüşüm oranı yüzde 30’a yükseldi”

Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Sıfır Atık Projesi Koordinatörü Sümeyra Merve Kılınç da zirvede yaptığı konuşmada, Sıfır Atık Projesi gibi inisiyatiflerin çevresel sorunların çözümüne katkı sunabileceğini ifade etti.

Emine Erdoğan’ın himayelerinde 2017’de başlatılan Sıfır Atık Hareketi’nin bir devlet politikası haline gelerek yasal düzenlemeler yapılmasına fayda sağladığını vurgulayan Kılınç, projenin başlangıcında yüzde 13 olan geri dönüşüm oranının, 2022’de yüzde 30’a yükseldiği bilgisini paylaştı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, dünyanın büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldığını, bu tehlikelerle mücadele edilmesi için sahada topyekun bir mücadele sergilenmesi gerektiğini belirterek, COP28 öncesinde düzenlenen etkinliğin daha temiz ve yeşil bir gezegen için önemli olduğunu dile getirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Öztürk Selvitop, 2053 net sıfır emisyon hedefine giden yolda, küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 72’sinden sorumlu olan enerji sektöründe Türkiye olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmayı amaçladıklarını anlattı.

Selvitop, Türkiye’deki toplam kurulu gücün yüzde 55’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştuğunu fakat potansiyelin çok daha fazla olduğunu sözlerine ekledi.

“Su kanununda değişiklik yapacağız”

Konuşmasında iklim değişikliğinin tarıma etkisine değinen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, çok kısa bir zamanda Türkiye’de su kanununda bir değişiklik yapacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Biz bu modeli öncelikle su, iklim değişikliği, kendine yeterlilik ve üretim planlaması ekseninde oturtarak, ümit ediyoruz ki bu zamana kadar yaşatmadığımız arz katkısını bundan sonra Türkiye’ye de dünyaya da yaşatmayacağız.”

“Mücadelemizi çocuklarımızın ve dünyamızın geleceği için kararlılıkla sürdürüyoruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, ortalama küresel sıcaklık artışının, 1,1 santigrat dereceye yükseldiğini hatırlatarak, bu artışın Akdeniz ülkesi olan Türkiye’yi daha fazla etkilediğinin ve sıcaklık artışının Türkiye’de 1,4 santigrat dereceyi aştığının altını çizdi. Varank, “Türkiye olarak küresel emisyonlar bakımından tarihi sorumluğumuz çok az olmasına rağmen iklim değişikliğiyle mücadelemizi çocuklarımızın ve dünyamızın geleceği için kararlılıkla sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile BAE Kalkınma Bakanı ve COP28 Dubai Organizasyon Komitesi Başkanı Shamma Al Mazreoui’nin video mesaj gönderdiği zirvenin öğleden sonraki oturumlarında akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri sunumlar gerçekleştirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x