Depremzede 60 bin hak sahibi, kalıcı konutlara bayram sonrası yerleşmeye başlayacak

AA

6 Şubat 2023 tarihindeki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, depremde evlerinden olanların yerleştirilmesi için konut ve köy evi yapımına başlandı.

Depremlerin ardından yapılan konutlara 20 bin hak sahibi yerleştirildi.

Yaklaşık 60 bin hak sahibi de Kurban Bayramı sonrasında kalıcı konutlara yerleştirilecek.

Kurban Bayramı sonrasında

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, bu aşamada bir açıklama yaparak, 60 bin hak sahibinin de Kurban Bayramı sonrasında kalıcı konutlara yerleştirilmeye başlanacağını söyledi.

Memiş, Azerbaycan, Akyar ve Gaffarlı mahallelerinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) inşa edilen deprem konutlarında inceleme yaptı, yeni konutlarına taşınan Akgül ailesine bayram ziyaretinde bulundu.

Memiş, 6 Şubat 2023’te yaşanan depremlerin ardından AFAD koordinasyonunda büyük bir mücadele verildiğini, afetzedelerin ihtiyaçlarını gidermeye gayret gösterdiklerini söyledi.

“Dünyanın en büyük afet sonrası iyileştirme operasyonu”

Depremlerden etkilenen 11 ilde yapılan işin “dünyanın en büyük afet sonrası iyileştirme operasyonu” olduğunu vurgulayan Memiş, depremden bir yıl sonra hak sahiplerinin kalıcı konutlara geçmeye başladığını şu sözlerle belirtti:

Yaklaşık 80 bin konutun kurasını çektik. 20 bin vatandaşımızı bu kalıcı konutlara yerleştirdik. Kalan yaklaşık 60 bin hak sahibini de Kurban Bayramı’ndan sonra konteynerlerden veyahut da kalmış olduğu kiracı olarak bulundukları yerlerden kalıcı konutlara inşallah yerleştirmeye başlayacağız.

“200 bin konut bu yıl sonuna kadar hak sahiplerine teslim edilecek”

Yaklaşık 200 bin konutu inşallah bu yıl sonuna kadar hak sahiplerine teslim edeceğiz.” dedi.

Kalıcı konutlar bitene kadar gece gündüz çalışmaya devam

Türk milletinin 6 Şubat depremlerinde büyük bir özveriyle, kaynaşmayla ve işbirliğiyle dünyaya örnek olduğunu dile getiren Memiş, şöyle konuştu:

Biz de vatandaşımıza mahcup olmamak adına her zaman için onlarla beraber hareket ediyoruz ve onların yanındayız. Kalıcı konutların tamamı bitene kadar inşallah çalışmalarımız gece gündüz devam edecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız başta olmak üzere diğer bütün bakanlıklarla uyumlu bir koordinasyon içerisindeyiz.

“Burada müthiş bir dönüşüm var”

TOKİ’miz, Emlak Konutumuz ve onlarla beraber çalışan bütün mühendisler, teknik elemanlar, işçilerimizle beraber gece gündüz bakın şu arkada görmüş olduğunuz alan Maraş’ın kalbinin attığı yer, burada müthiş bir dönüşüm var.

“Tünel kalıp ve perde beton teknikleriyle üretiliyor”

İnşallah hem doğrudan hak sahiplerinin konutlarının inşaatları sağlam zeminde sağlam tespit edilen yerlerde ve sağlam inşaat modelleriyle tünel kalıp ve perde beton teknikleriyle çok daha büyük depremlere dayanıklı bir şekilde devam ediyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x