Babadan gelen 37 yıllık meslek: Çanakkaleli çilingir!

10 yaşında geçtiği baba tezgahını 37 yıldır yapan Mehmet Onur Ergen (47) Çanakkale’nin Biga ilçesinde yaşamını sürdürüyor. İstiklal Mahallesi Atatürk Caddesi’nde  yer alan babası merhum Sami Ergen’e ait dükkanda 7 gün 24 saat çilingir hizmeti veriyor.

İlkokul mezunu olduğunu, mesleği babasından öğrendiğini belirten Ergen, “1952 yılından bu yana babadan gelen aile mesleğini devam ettirmekteyiz.” ifadelerini kullandı.
“Anahtarcı Sami” olarak anılan ve babasının 1993’te vefat ettiğini dile getiren Ergen, abisi ile çıktığı bu meslek yolunda abisinin vefatı ile mesleği tek başına yaptığını söyledi.
Aile mesleğini tek başına yaptığını söyleyen Ergen, Günün 24 saati ev kapısı açmaya gidip geliyorum. Araç kapısı açıp kapatıyorum. Kapıda kalanın kapısını açıyorum. Bir anlık dalgınlıkla insanlar kapıyı kapatıyorlar, gidip açıyorum. Günde ortalama 3 araba anahtarı yapıyoruz. Yeni model araç anahtarlarını yapmak 15 dakika ila 1 saat zaman alıyor.” dedi.

Ergen konuşmalarının devamında çırak yetişmediğini, bu mesleği çocuklarına da öğreteceğini ve devam ettireceğini ifade etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x