Trump’ın avukatı: Eski Başkan, duruşmaya kelepçeli çıkmayacak

T24 Dış Haberler

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, yetişkin filmleri yıldızı bir kadınla girdiği ilişki sonrası “sus payı” ödediğini örtbas etmeye çalıştığı iddiasıyla resmen suçlanmasına karar verilmesinin ardından avukatı, Eski Başkan’ın mahkemeye kelepçeyle çıkmayacağını ifade etti.

ABC News’a konuşan avukat Joe Tacopina, “Eminin savcılar yaşanacakların olabildiğince göz önünde olmasını sağlamaya çalışacaklar” dedikten sonra “Başkan’a kelepçe takılmayacak” ifadelerini kullandı.

Tacopina, “Oraya gireceğiz, suçlamaları kabul etmediğimizi söyleyeceğiz. Bu davanın yasal bir geçerliliği olmadığını gösteren sürecin hızlanması için adımları hemen hızlı ve agresif biçimde atacağız” dedi.

The Guardian’a bu hafta başında konuşan kaynaklara göre Trump, mahkemeye kelepçeli olarak çıkmak istiyordu. İddiaya göre Trump, “Bunu en azından bir gösteriye çevirebiliriz” dedi.

Trump’ın kelepçeli görüntülerinin seçmenini ateşleyeceğini düşündüğü belirtiliyor. 

New York’ta, Trump’ın mahkemeye geldiği gün protestolar gerçekleştirilmesi ihtimaline karşı güvenlik önlemleri alındı.

Trump hakkında neden dava açıldı?

Bu yılın başlarında New York City Bölge Savcısı Alvin Bragg, Trump’ın, Daniels’a yapılan ödemeden dolayı yargılanabilmesi için yeterli kanıt olup olmadığını incelemek üzere bir büyük jüri oluşturmuştu.

Büyük jüriler bazı durumlarda dava açmaya yeter kanıt olup olmadığını değerlendirmek üzere savcılar tarafından oluşturuluyor.

Perşembe günü büyük jüri, dava açmaya yeter hukuki zemin olduğu yönünde oy kullandı ve böylece Trump’ın ABD tarihinde hakkında ceza davası açılan ilk eski başkan olmasının yolu açıldı.

Trump, sosyal medya platormu Truth Social’daki mesajında soruşturmayı “çürümüş, bozuk ve araçsallaştırılmış yargı tarafından gündeme getirilen bir siyasi cadı avı” diye niteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir