FBI’ın Menendez soruşturmasında yeni gelişme

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), New Jersey Senatörü Bob Menendez’in suçlandığı rüşvet ve yolsuzluk iddialarına Mısır istihbarat servislerinin karışıp karışmadığını araştırıyor.

NBC’nin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, FBI’ın başlattığı karşı istihbarat soruşturmasının, Menendez’e yöneltilen federal yolsuzluk davasına ek olduğu kaydedildi.

FBI’ın soruşturmasında Mısır istihbarat servislerinin, Menendez’in eşini kullanarak senatöre erişim sağlayıp sağlamadığı, aynı zamanda Menendez ve eşine yöneltilen rüşvet iddialarında dahli olup olmadığının incelendiği ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

Menendez ve eşi Nadine Arslanian, New Jerseyli iş insanlarıyla girdiği ilişkilerde rüşvete karışma suçlamaları ile karşı karşıya. Federal savcılar, Menendez’in evinde yapılan aramalarda 100 bin dolarlık iki altın külçe ve 480 bin dolarlık gizli nakit para ele geçirdiklerini açıklamıştı.

İddianamede ayrıca, Menendez’in senatörlük makamını kullanarak altın ve nakit para dışında usulsüz şekilde ev ipoteği ödemeleri, usulsüz iş tazminatı ve lüks bir araç edinme gibi yolsuzluk işlerine karıştığı aktarılmıştı.

Menendez, özellikle Kongre’de yabancı ülkelere yapılacak askeri yardımlar ve satışlar üzerinde söz sahibi olan Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı boyunca Mısır’a yapılan askeri yardımlar ile Mısır kökenli iş insanları ve firmalarla girdiği ilişkiler nedeniyle eleştirilere neden olmuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x