Altında kan kaybı sürüyor! Gözler enflasyonda

Altın fiyatları ABD’de hükümetin kapanmaktan kurtulması ve Fed yetkililerinin faizleri daha uzun süre yüksek tutacağına ilişkin ifadelerle değer kaybetmeye devam ediyor. 

Düşüşün devam ettiği ons altın 1821 dolardan işlem görürken, gram altın 1610 liradan alıcı buluyor.

Spot piyasada güncel altın satış fiyatları:

Çeyrek altın 2738 lira

Yarım altın 5477 lira

Cumhuriyet altını 10910 lira

Gremse altın 27234 liradan el değiştiriyor.

Dolar, 3 Ekim 2023 sabahında 27,50 lira bandının üzerinde işlem görüyor.

Spot piyasada güncel döviz satış fiyatları:

Dolar 27,5094 lira

Euro 28,8427 lira

Sterlin 33,2235 lira

Ruble 0,2759 lira

İsviçre Frangı 29,9348 liradan el değiştiriyor.

GÖZLER ENFLASYON RAKAMLARINDA

Piyasanın gözü bugün açıklanacak enflasyon rakamlarında olacak. Gerçekleştirilen anketlerde beklentiler aylık yüzde 5, yıllık ise yüzde 61,7 dolayında şekillendi. Öncü gösterge niteliğindeki İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı Perakende fiyatlar pazar günü açıklandı. Rakamlara göre, İstanbul’da perakende fiyatlar Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 5,46 arttı. 

Standart&Poors, Türkiye’nin yatırım yapılabilir notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı. Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) net döviz rezervlerinin güçlenmesi halinde görünümü pozitife çevirebileceğini işaret ederken “2023 yılında daha temkinli de olsa faiz artışlarının devamını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bugün saat 15:30’da TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sunum yapacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Londra’da yatırımcılarla bir dizi toplantı gerçekleştirecek. 

Küresel piyasalar ABD hükümetinin kapanmaktan son anda kurtulmasıyla rahat bir nefes alırken, petrol fiyatlarındaki hızlı yükseliş sürüyor. 26 Haziran’dan beri süren yükseliş net petrol ithalatçısı ülkeleri endişelendiriyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x